Fotowoltaika
Panele słoneczne to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologi, wykorzystywanej w domach. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Wiele osób uważa, że w naszym kraju panele nigdy nie będą wykorzystywane w pełni ze względu na częste zachmurzenie. Warto jednak wiedzieć, że panele, choć nie zawsze są w stanie dostarczyć energię do wszystkich, wykorzystywanych przez nas urządzeń, równie często zapasy niezużytej energii można zmagazynować i wykorzystać w późniejszym czasie. Działa to tak, że gdy na dworze świeci słońce, panele ładują energię elektryczną, jeżeli wyprodukują 300 kWh, a my w miesiącu wykorzystamy jedynie 50 kWh, to 250 kWh zostaje w sieci, do której jesteśmy podłączeni, natomiast jeżeli w następnym miesiącu, zużyjemy energii o wiele więcej, to będziemy mogli skorzystać z 80% tej energii, którą dostarczyliśmy. Dlaczego tylko 80%? Jest to tak zwana opłata za przechowanie naszej energii przez sieć.
Choć panele fotowoltaiczne rzeczywiście nie zapewnią nam 100% potrzebnej energii, z pewnością w znacznym stopniu obniżą rachunki. Ilość gromadzonej przez panele energii zależy od rodzaju wykorzystanych paneli i ich ilości. Od tego z kolei, zależy, po jakim czasie zwróci się inwestycja. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie produkcji prądu z instalacją pompy ciepła. Dzięki czemu mniej energii dostarczamy do sieci ogólnej podnosząc jednak komfort urzytkowania naszego domu.
Ogromny wpływ na działanie paneli ma wysokość, pochylenie i położenie dachu, na którym chcemy umieścić panele. Również istotne jest, ile osób mieszka w domu i ile energii średnio zużywają. Dlatego ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy panele fotowoltaiczne się opłacają, wpływa na to zbyt dużo zmiennych.
Osobiście posiadam panele i jestem bardzo zadowolony. W sezonie, czyli od marca do października praktyczne nie płacę za prąd, pomijając opłatę stałą u dostawcy. Warto wziąć pod uwagę fakt, że prąd stale drożeje. W ciągu ostatnich lat zdrożał dwukrotnie, a wszystko zapowiada, że to się nie zmieni. Ponadto, istnieją projekty, które przewidują dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu panele powinny zwrócić się już po ok. 7 latach.